Kaj je domena, ste se verjetno vprašali prvič, ko ste za takšen izraz slišali. Lahko je bilo to že pred leti ali pa nedavno nazaj, ko ste se odločili izdelati svojo spletno stran ali spletno trgovino. Domena je pravzaprav del spletnega naslova. Za nas predstavlja povsem unikaten naslov. Preko njega lahko uporabniki spleta dostopajo do spletnih strani.
Torej, če nimate domene, potem ne morete imeti svoje spletne strani oziroma nanjo pridobivati svojih spletnih obiskovalcev. Še preden vas bo zanimala registracija domene, je treba obvezno preveriti, ali je ime oziroma naslov vaše izbrane domene sploh še na voljo. Prav vsaka domena je namreč unikatna. To pomeni, da v praksi registracija dveh identičnih domen ni možna.
Kdo je lastnik domene
Lastnik domene je podjetje oziroma oseba, ki je domeno registrirala oziroma zakupila, in to za določeno obdobje. Pred potekom zakupa jo je treba ponovno podaljšati. Minimalna doba zakupa domene je 1 leto. Samo nekatere izjeme imajo minimalno dobo zakupa dve leti.
Večina od domen ima maksimalno dobo zakupa od 5 do 10 let. Po preteku tega obdobja pa torej domeno lahko podaljšate. Če tega ne storite, je domena v roku od 30 do 90 dni ponovno prosta in takšna na voljo za novo oziroma svežo registracijo. To opravi lahko katero koli podjetje ali oseba.
Sestava domene
Domena je sestavljena iz dveh delov. To sta vrhnja domena oziroma domenska končnica ter izbrana domena. Skupaj tvorita celotno ime. Seveda se lahko doda še tretji del; to je poddomena.
Z vrhnjo domeno upravljajo registrarji. Ti tudi izdajajo določene končnice, ki so sprejete v svetovnem merilu. Za redke končnice veljajo zelo posebna pravila in seveda tudi določene omejitve. Za končnico .ru na primer potrebujete podjetje v Rusiji ali pa rusko državljanstvo. S takšno vrsto domene se že nakaže, za kakšno vrsto spletne strani bo pravzaprav šlo. Če je na primer izbrana končnica .org, lahko sklepamo, da gre za spletno stran neke organizacije.
Vrsti vrhnjih domen
Na sploh ločimo med dvema vrstama vrhnjih domen. To so klasične domene ter eksotične. Med klasične na primer sodijo .com, .si, .eu, .biz, .net; med eksotične pa na primer .jp, .asia, .ag.
DNS – domain name system
Veste, kaj je DNS? Takšna kratica označuje sistem za prevajanje IP naslovov v spletna imena oziroma domene. Sistem DNS je bil uveden, da si lahko precej lažje ter bistveno hitreje zapomnimo spletna imena. Za prevode IP naslovov v spletne naslove in seveda tudi obratno pa skrbijo DNS domenski strežniki.
Delovanje DNS sistema v praksi
Dejstvo je, da ima prav vsaka naprava v internetnem omrežju svojo unikatno identifikacijsko številko – IP naslov. Z njeno pomočjo naprave oziroma storitve lahko med seboj učinkovito komunicirajo. Na takšen način pa seveda dosežejo svoj želeni cilj. Da se cilj lahko doseže, pa mora DNS zahtevo uporabnika primerno pretvoriti ter usmeriti proti cilju. Sama usmeritev traja le nekaj milisekund.
Zahtevo torej prebere brskalnik, jo nato zapiše v predpomnilnik brskalnika ter jo posreduje naprej DNS upravitelju v operacijskem sistemu.
DNS kot svetovni poštni sistem
Seveda si Domain Name System lahko najlaže zamišljamo kot naš oziroma svetovni poštni sistem. Podobno kot pri DNS tudi pri sistemu pošta-paket potuje od pošiljatelja do prejemnika oziroma naslovnika – z vmesnimi postanki. Razlika pa je v tem, da zahteve ne filtrira ter ne pretvarja DNS, temveč poštne poslovalnice po celem svetu. Pošta po nekem zaporedju potuje naprej, vse dokler ne doseže vašega nabiralnika ali vaših vrat.
Hitrejši dostopni čas
Za nekatere DNS strežnike je značilno, da nam lahko omogočijo precej bolj hiter dostopni čas v primerjavi z drugimi. Če imate na primer težave z omrežjem, ko se zdi, da se prav nobena spletna stran ne bo naložila, je verjetno prišlo do težav s strežnikom DNS.
Ko strežnik DNS ne zmore najti ustreznega oziroma pravilnega IP naslova, ki je povezan z imenom gostitelja, ki ga vnesete, se stran na spletu zagotovo ne bo naložila.
DNS elementi
Seveda DNS lahko zaradi svoje zapletenosti in številnih elementov, ki so povezani s sistemom domenskih imen, povzroča številne zaplete in težave pri samem razumevanju. To ne velja samo za popolne začetnike, temveč tudi za izkušene IT tehnike. Ravno zato je še toliko pomembneje poznati nekatere najbolj pomembne DNS elemente.
Med pomembnejše elemente zagotovo sodi tudi imenski strežnik. Ta usmeri domeno k podjetju, ki skrbi za upravljanje z njenimi DNS nastavitvami.
Povezane objave:
- Zakaj je preverjanje domen nujno potrebno?
- Proste domene – z njimi je vedno križ!
- Brezplačne domene na Hrvaškem
- Hosting je angleški izraz za spletno gostovanje
- Gostovanje različnih internetnih strani
- Potek registracije domene
- VPS hosting je samo ena od oblik gostovanja spletnih strani
- 8 prednosti deljenega gostovanja
Ne spreglejte tudi naslednjih člankov:
Hosting je angleški izraz za spletno gostovanje
Verjetno ste že kdaj naleteli na izraz hosting. Na podlagi znanja angleščine ste lahko sklepali, kaj bi ta izraz pomenil v slovenskem jeziku. Beseda hosting pomeni gostovanje, uporabljamo pa jo v povezavi s spletnim gostovanjem. Oba izraza se uporabljata v podobni meri. Pravi računalniški strokovnjaki verjetno besedo hosting uporabljajo nekoliko...
8 prednosti deljenega gostovanja
Izmed različnih vrst spletnega gostovanja je prav gotovo najbolj priljubljeno deljeno gostovanje. Kaj to pravzaprav pomeni? Pri deljenem gostovanju na enem strežniku gostuje več različnih naročnikov. Če menite, da bi bilo bolje, da bi en strežnik gostoval samo vašo spletno stran, si boste najbrž premislili. Zakaj? Ker bi bilo takšno...
Proste domene – z njimi je vedno križ!
Domena je nekaj, kar je relativno poceni. Gre za spletni naslov, s katerim uporabniki spleta najdejo vašo stran, torej ne gre za nepomembno zadevo, a zakup domene vas stane okoli petnajst evrov na leto. Odvisno od tega, kakšno domeno imate. Seveda pa je domena v praksi vredna veliko več –...
Kako uspeti z bloganjem?
Postati bloger je prav enostavno. Vse, kar morate storiti, je to, da začnete pisati svoj blog. Preprosto, kajne? A malenkost drugače je takrat, ko boste želeli postati uspešen bloger. Bloger, ki bo na mesec zaslužil dovolj denarja, da se bo s tem tudi preživljal. Samo pisanje tu zagotovo ne bo...
Spletni strežnik domenca.com
Zakaj lasten spletni strežnik? Se vam je že kdaj zgodilo, da ste si delili gostovanje z nekom in ste ob posodobitvi in nadgradnji imeli težave? Vas je bilo kdaj strah, da boste izgubili podatke na strežniku? VPS strežniki so namenjeni ravno odpravi vaših težav s skupnim gostovanjem, saj je VPS strežnik...
Dobro premislite pri izbiri ponudnika za spletno trgovino
Ko se soočamo z dilemo kakšnega ponudnika za izdelavo spletne trgovine izbrati, vedno pridemo do odločitve cena ali kakovost. Nastane dilema, kje je pravo razmerje med dobro ceno in kvalitetno storitvijo, v tem primeru spletno trgovino. Večina strank, bodočih lastnikov spletnih trgovin, v spletne brskalnike vtipka »izdelava spletne trgovine cena«...
Potek registracije domene
Dandanes je v obstoju že okoli 200 milijonov aktivnih spletnih strani. To pomeni, da delujejo tako kot morajo, saj imajo zakupljeno domeno, strežnik za gostovanje in druge elemente. Pri izdelavi svoje lastne spletne strani bomo morali prvo opraviti registracijo domene, ki bo delovala kot ime za našo stran. Nič ni...
Izdelava spletne strani poteka v več korakih
Izdelava spletnih strani v Ljubljani poteka v več stopnjah. Najprej morate premisliti o proračunu, časovnem okvirju za vzpostavitev spletne strani, namenu in uporabi spletne strani. Po določitvi teh dejavnikov pa se morate odločiti, v kolikor boste spletno stran izdelali sami ali boste izdelavo zaupali strokovnjakom. (več …)
Virtualno gostovanje je pravo za vas
Najem strežnika je zanesljiva in varna storitev. Poskrbljeno je namreč za vrhunsko zaščito in nemoteno delovanje virtualnega gostovanja ob vsakem času. Tako so vaši podatki vedno na varnem, ne glede na okoliščine. Poleg tega pa vam najem strežnika omogoča tudi odlično zmogljivost in druge tehnične lastnosti, saj gre za vrhunsko...
Gostovanje različnih internetnih strani
Potrebujete spletno gostovanje? Potem vas gotovo zanima, koliko boste plačali zanj. Verjetno bi tudi vi želeli najti čim bolj poceni ponudnika, ki bi vam nudil ugodno spletno gostovanje, vendar pa bi bil hkrati tudi zanesljiv. Če gre za čisto enostavno spletno stran, potem z iskanjem primernega paketa in cene ne...